Analiza przed kupnem samochodu

20.02.2017

Nim zakupmy samochód warto przyzwoicie przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw, gdyż nabycie auta jest na tyle istotnym kosztem w budżecie zarówno osoby indywidualnej jak również firmy, że nie można sobie pozwolić na nierozwagę. O ile nabyty samochód nie spełnia naszych oczekiwań niesłychanie trudno może być go szybko upłynnić. Mnóstwo modeli boryka się na wstępie z bolączkami wieku młodzieńczego, o których mało wiadomo na krótko po wejściu do handlu. Dlatego jeżeli marka nie ma spodziewanej renomy dobrze jest odczekać parę miesięcy, aż pojawią się pierwotne doświadczenia innych kierowców, którzy samochód zakupili. Inaczej sprawa się ma w przypadku starszych modeli, które już od kilku lat dostępne są w obrocie, lub w wypadku niegdysiejszych generacji modelu określonej firmy. Z reguły ich dysfunkcje i zalety są już rozpoznane, a kierowcy skwapliwie dzielą się swymi przeżyciami w Internecie.

Wybór następnego auta należałoby zatem zacząć od zaznajomienia się z opiniami widocznymi na forach motoryzacyjnych i na blogach, gdyż oceny w prasie samochodowej mogą być podkolorowane (żeby nie urazić sponsorów). O ile ktoś ma jakiekolwiek znajomości pośród mechaników oraz serwisów dobrze spytać jakie samochody docierają do nich systematycznie i z jakiego charakteru usterkami.

Iveco

Szczególnie jeśli kupuje się samochód na firmę należy rozpatrzyć wyjątkowo szczegółowo krytyki o konkretnym modelu gdyż kupuje się je z zasady na lata i od jego stanu mechanicznego może zależeć zdolność wykonywania działalności. Samochód w przedsiębiorstwie ma być wołem roboczym, który nie może długo przebywać w warsztacie bo ma jeździć. Dosyć pozytywne oceny prezentowane są o autach dostawczych Iveco, a ich spora popularność na drogach raczej poświadcza tę tezę. Są one dość tanie w eksploatacji, a części zastępcze dosyć łatwo dostępne (jak to w przypadku renomowanych firm). Części do Iveco opracowywane są nie tylko przez tę firmę, lecz dodatkowo przez niemało niezależnych producentów, co umożliwia ograniczyć koszty renowacji. Dużo z tychże wytwórców jest kooperantami spółki Iveco, dlatego nie powinno nas frasować zamontowanie przez mechanika zastępnika.

© 2016-2020 Motorama Jaromir Gębalski

Wszelkie prawa zastrzeżone